Fogyókúra
Monday, November 19th, 2007
Mai képünkön Ralloú látható egy kis tábla csokival.
Mai képünkön Ralloú látható egy kis tábla csokival.
Az utolsó napok igazán lucullusira sikeredtek. Tegnap az elsõ vacsora egy pekingi kacsa volt, amit James-szel és Claudiával fogyasztottam el — mint utólag kiderült talán az egyik legjobb helyen. A Wangfujing közepe táján egy kis utcában van valami neves étterem (Quanjude), aminek messzeföldön híres kacsája van. Kaptam sorszámot is, hogy az étterem 1864-es nyitása óta a mi asztalunkon éppen hanyadik szárnyas foglalt helyet, de nehezen tudom kiolvasni ;-) A kacsát szépen kitolták kiskocsin az asztal mellé, ahol a szakács értõ mozdulatokkal felszeletelte a bõrét, húsát ott a szemünk láttára (megkaptuk a fejet is, ezúttal félbevágva).
Amikor elbúcsuztunk egymástól (James még az korábbi ételmérgezését heverte kifele, kicsit fáradékony volt még), csatlakoztam a kollégákhoz megülni a búcsuestet — abban a hiszemben, hogy már õk is megkajáltak –, de hogy hogynem egy japán étterembe (Acasia, sejtésem szerint a 3. körgyûrûn valahol) vetõdtünk, aholis kiváló húsokat sütöttek ott elöttünk az asztalon (lásd fent) a csinos pincérlányok. Hiába mondtam, hogy egy kiváló ropogós szaftos kacsa már pihen a gyomromban, szegény pincérlányok nem igazán értették ezt, és csak pakolták a húsokat az én tányéromra is…
Ma véletlenül egy mongol étterembe vetõdtünk, ahol még élõzenét is adtak nekünk. Nem derült ki teljesen, hogy ez tradicionális mongol vagy kínai zene, mindenesetre a közönség élvezte. Pechünkre itt az adagok mongol (értelmes) méretûek voltak, mi viszont kirendeltünk vagy nyolcfajta fogást abban a hiszemben, hogy kínai méretû “oszd meg és egyél” típusú kis tálkák lesznek. Hát nem fért el a kaja az asztalon. Küzdöttünk derekasan, de a kaja gyõzött… Azért bosszúból még ettünk desszertet is, hiszen annak mindig van még egy kis hely ;)
Younghe Gong eredetileg egy uralkodói palota volt a Csing dinasztiából, majd az 1700-as évek közepétõl lámakolostor. Gyönyörû faragott-festett épületek, különféle Buddhákkal és más hasonló szobrokkal. Ez nem egy templom, hanem egy komplexum kis lakókabinokkal és ceremoniális termekkel. Ráadásul közvetlenül egy metróállomás mellett van, könnyen megközelíthetõ.
A legbelsõ pavilonban áll egy 18 méter magas Buddha, akit nagyjából egy nagy szál szantálfából faragtak ki (plusz — úgy mondják — 8 méter még a föld alatt, az tartja a felsõ részt, s így 26 méteres szoborról beszélnek).
Van itt nem messze egy talán Váci utca jellegû sétáló/bevásárló utca (Wangfujing daije), ahol azért (a pesti rokonnal ellentétben) vásárolni is lehet nyugalmas körülmények között (míg mondjuk a Silk Marketben a fejedet is lealkudják rólad, ha nem vagy résen). Mi például a teaboltot vásároltuk itt szét, meg is kóstolva a teákat.
Na ezen utca sétálórészének végénél a keresztutca párszáz méteren át kis kajaárus standokkal van tele (talán Wusi daije, the Snack street-ként tuti ismerik), ahol nagyon olcsóért lehet bármit enni. Egy hurkapálcányi bárány-kebab 5 jüan (50 eurocent körül), a többi is hasonló áron — és finom is! Persze a bármibe fõtt tehéngyomortól (a gyengébbek kedvéért pacal, csak elsõre kicsit hülyén néz ki nyersen és egészben a pulton. Elismerõen bólogattak a kínaiak, milyen bátran megkóstoltam. Szegények nem is sejtik, hogy van még nép rajtuk kívül akinél ez ínyenc falat :-) ) a sült skorpióig sokminden belefér, de gyengébb gyomrúak is találnak itt fogukra valót.
Még egy kis közlekedés. A belvárosban nincsenek felsõvezetékek, trolik mégis járnak. Szépen lehúzzák az áramszedõt átkapcsolnak valami másra (feltehetõen aksira) és átgurulnak az árammentes utcákon. Aztán visszacsatlakoznak a “tilalmi zóna” határán a vezetékre, és hagyományos troliként száguldanak tova. Ha jól emlékszem Pesten is volt valami ilyesmi próbajárat (talán Ganz hibridekkel?) de aztán abból se lett semmi…
Ezen a kissé elmosódott képen (amin egyúttal a szmog is megfigyelhetõ [nem, nem köd van, és az objektív is tiszta.]) az a fõleg zöld színben pompázó tábla tetszik. A környék utcáit mutatja, melyik mennyire van bedugulva. Így nem kell bekanyarodva a félórás dugó végére beállni (hacsak pechedre nem azon a szakaszon van dolgod), hanem elõrelátó módon elöbbi vagy késõbbi utat lehet használni. Persze délután 5-7 körül mindegyik piros, de ezen kívûl hasznos egy eszköz.
Rázzuk a rongyot is egy kicsit. ;) Ez itt a szálló alatti uszoda. Majdhogynem olimpiát lehetne rendezni benne, olyan hosszú. Két emelet magas, és a mínusz harmadikon van. Néhány “naplámpát” kéne még felszerelni és akkor még napozni is lehetne a pálmafák mellett :)
A “híres kínai feliratok” sorozatunk bemutatja: “A Szünet Szolgál” címû epizódot. :-)
UPDATE: Most így jobban megnézve (tegnap csak gyorsan feldobtam a képet) a harmadik írásjelet használják a “szerver” (mármint HP-szerver, SUN-szerver) kifejezésére is…
Elsõ munkanap, elkezdtük tanítani a kínai kollegákat. A fõnök meghívott minket ebédre. Szokásos cucc, középen forog egy halom étel, veszel amit érsz. Jópofa, hogy szépen lassan forog az magától, nem kell veszettül pörgetni a következõ fogásért. Rágódsz egy kicsit az aktuális porcon, és mire befejezed, ott a következõ ínyenc fogás. Volt jó is, rossz is, semmi említésreméltó. Kivéve ezt a két galambot, akiket csõrtõl bokáig feltálaltak. Csak tudnám minek, a kínaiak sem gondolták a fejrõl, hogy ehetõ (vagy csak a többi stuff jobban ízlett nekik?) Bár egy blogban (Khívától keletre) a fejet mint feltehetõleg ínyencfalatot írják le, az itteni kínaiak errõl nyilván nem tudnak. Mondjuk a marinált medúza az legalább ízlett nekik…
Esti update: Hot Pot volt a vacsora. Ez olyasmi, mint a mongol grill otthon: jön a nyers kaja, elkészíted magadnak. Csak itt egy félbeosztott bográcsban rotyog a lé, abban fõzi az ember a kaját. A fele vastagon tele csilivel és egyéb halálosabb tömegpusztító fegyverrel, a másik felében csak egy döglött hal úszkál, de legalább nem erõs, mint a pokol (na jó ez így egy kicsit túl naturális, végülis a halászlé is döglött halból van, nem-e? :-) ). Nahát ezekbe a levekbe fõzöd meg a bármit amit kértél. Még idõben lerámoltattuk az öt centi vastag (ez nem költõi túlzás!) csilit a fûszeres oldalról, így kellemesen “enyén” csípõs lében fõzicskéltünk. Csirkehúst, bárányhúst, borsos marhát, tehénfarkat, agyvelõt, mikor mi akadt kezünk ügyébe… Hmm. Ezek tényleg mindent esznek :-)
Még mindig a Mennyei Béke tere. A Mao mauzóleum és a Quianmen (Fõbejárat, a régi városkapu a tiltott várostól délre) között gyerekek “tréningeztek”. Az egyik oldalon rendes gyorskorcsolya edzés folyt, csak görkorival. Kicsit szokatlan, de semmi érdekes. A másik oldalon azonban a srácok térdvédõben és bukósisakban verekedtek… Jó, nem ököllel, hanem cselgáncs-szerûen — próbálták a másikat földre vinni. Fura népsportok vannak errefelé…